Yağ Enjeksiyonu



Yağ Dolgusu Nedir?

Yağ dolgusu, vücudunuzdan alınan kendi yağ dokunuzun, yüzümüze enjekte edilmesidir.
Kendi yağınız olduğu için, vücudunuzla tam uyumludur, alerji veya başka bir reaksiyon oluşturmaz. Doğadır, yüzünüze tam uyum sağlar. Bu nedenle yani kendi dokunuz olduğu için otolog yağ transferi denmektedir. Yağ dolgusu, dolgu gibi, boşlukları doldurmada, cildi gençleştirmede ve kırışıklıkları gidermede kullanılır. Yağ dolgusunu anlamında kullanılan diğer terimlerde vardır. Gelin bun terimlerin ne anlama geldiklerini inceleyelim.

Mikro Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Mikro yağ enjeksiyonunda vücudunuzdan genellikle göbek bölgesinden alınan yağ özel kanüllerle alınmaktadır. Kanül boyutu 3mm çapında olduğunda alınan yağ dokusu bu büyüklükte olduğu için alınan yağ dokusuna mikro yağ denilmektedir alınan. Alınan yağ dokusu yine özel kanüllerle hacim oluşturmak istenen alana verilir. Bu işlemin adı da mikro yağ enjeksiyonudur. Özellikle yüz bölgesinde hacim oluşturmak istediğimiz alanlar mikro yağ enjeksiyonu yapmaktayız. Kendi yağınızı dolgu gibi kullanmaktayız. Kısacası mikro yağ enjeksiyonu, yağ dolgusunun diğer bir adıdır. 

Nanofat Nedir?

Nanofat, alınan yağ dokusu özel filtrelerden geçirilir. Böylece yağ hücreleri parçalanır ama SVFler daha küçüktür SVFler canlı kalır. Böylece, ‘Yağ Dokusun Kaynaklı SVF’ elde etmiş oluruz. Nanofat, Yağ Kaynaklı SVF uygulamasıdır. SVFler vücutta ihtiyaç olunun hücreye dönüşme kapasitesine sahip hücrelerdir yani yaşlanmaya veya hasarlanmaya bağlı azalan hücrelerin yerine geçip yaşlanma etkilerini azaltırlar. Yara ve yara izi iyileşmesini sağlarlar.

Yağ Aşılama Nedir?

Yağ aşılama, yağ dolgusunun diğer adıdır. Yağ dokusunu bir yerden alıp başka bir yere koyduğumuz için aynı zamanda yağ aşılama denmektedir. Kısacası, yağ dolgusu, yağ aşıma, yağ enjeksiyonu, mikro fat aynı işlemin adlarıdır. 

Yağ Enjeksiyonunun Faydalar Nelerdir?

Yağ enjeksiyonu, boşlukları dolduru. Hacim verir. Özellikle yaşlanmaya bağlı bağ dokusu azaltıkca yüz hacim kaybeder. Şakak bölgesi boşalır. Burun kenarından ağız köşesine inen nazolabial çizgi neden alanda katlandı izi oluşur. Elmacık bölgesi hacim kaybeder. Ağız köşelerinde boşluk oluşur, aşız köşeleri aşağı doğru sarkar. Bu bölgelerin hepsini yağ dolgusu ile doldurmak mümkündür. Böylece yüz kaybettiği hacmi tekrar oluşturur. Yüz aşağı doğru sarkmasının önüne geçilir yüz lifting olur.
Yağ enjeksiyonunun en önemli özelliği, yağ dokusu bol miktarda SVF içerir. Yağ dokusuyla birlikte SVFde vermiş oluyoruz. Yağ kaynaklı SVF sayesinde ciltteki yaşlanma etkilerini tedavi ediyoruz. Cildin kalitesi artar, ince kırışıklıklar azalır, cilt tonu eşitlenir, kısaca cilt gençleşir. 

En İyi Yüz Dolgusu Nedir?

En iyi yüz dolgu için, yüze bütünsel yaklaşmak gereklidir. Öncelikle, yüz ve boyun bölgesinde yaşlanmayla birlikte azalan hacmi yerine koymak gerekir. Yüz dolgusu yaparken yüzü büyütmeden aşağı sarkmış yüzü yukarı doğru çekmek esastır. Yaşlılık etkilerini geri çevirmek için yanlımca hacim vermek yetmez. Cildi yenilemek gereklidir.  Bunun yanında ince kırışıklıları azaltmak, lekeleri azaltmak, cildi pürüzsüz hale getirmek kısacası cildi gençleştirmek gerekir.
Bunun için yağ kaynaklı SVFlerden yararlanıyoruz.
Yağ enjeksiyonu tedavisi ile hem yağ dolgusu yapmak, hem de içerdiği SVFler sayesinde cildi gençleştirmek mümkün. Bu nedenle en iyi yüz dolgusu sonuçları için yağ dolgusu en iyi seçimdir.

Yağ Kaynaklı SVF Nedir?

SVFler, kendilerini yenileyebilmeleri ve başka hücrelere dönüşebilme potansiyeline sahip hücrelerdir. Bu nedenle tıbbın her alanında kullanılmaktadır. Örneğin, ortopedide eklem ve kas hastalıklarında, norölojide, sinir hasalarında kullanılır. Biz dermatolojide, ciltteki yaşlanma etkilerini geri çevirmek için kullanıyoruz. Yüzümüzde, yaşlanmaya ve güneş sigara gibi dış etkenlere bağlı cilt kalitesi azalır. İnce karışlıklar, cildimizde kuruma, elastikiyet ve nem kaydı, lekelenmeler, cilt rengince solukluk oluşur. SVFler, cilde azalan hücrelerin yerine geçer. Hasarları onarır. Cildi yeniler, gençleştirir. Daha canlı, parlak cildiniz olmasını sağlar. 

Yağ Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Yağ dokusu, iyileştirici SVFlerle doludur. Yağ enjeksiyonu ile dolgu yaparken, bu SVFler sayesinde, cildin sağlığını kazandırır. 
Yağ dokusu sizin kendi dokunuzdur, göbekten alınır.  Yüzümüze tekrar enjekte edildiğinde yüzünüze tam uyum sağlar, doğaldır. Kendi dokunuz olduğu için alerji oluşturmaz. 

Yağ enjeksiyonu Nerelerde Kullanılır?

Yağ enjeksiyonu, hacim eksikliklerini gidermekte, cilt kalitesini artırmakta, saç dökülme tedavisinde ve skar tedavisinde kullanılır 
Yağ kaynaklı SVF, 2001’de Zuk ve arkadaşları tarafından gösterildikten sonra, yağ enjeksiyonunun skar tedavisi ve cilt gençleştirme amacıyla kullanımını önemli ölçüde artırmıştır.

Yağ Dolgusu Ne Zamandır Yapılıyor?

İlk insanın kendi yağı ile tedavisi yani Otolog yağ transferi  1893 yılında Neube tarafından yapılmıştır.  Yüzde travmaya bağlı çöküklük hastanın kendi yağ dokusu ile doldurulmuştur. 
Yağ dolgusu, 1980'lerde liposuction'ın ortaya çıkmasıyla önemli ve kolay erişilebilir bir dolgu maddesi olarak çok kullanılmaya başlandı.
40 yılı aşkın bir süredir, otolog yağ nakli, lipotransfer, lipofilling, mikro fat, yağ enjeksiyonu, yağ aşılama, yağ dolgusu, yağ enjeksiyonu adı altında çok fazla sayıda uygulama yapılmaktadır. 

Yağ Dolgusunu Avantajları Nelerdir?

Gençken, cilt altında yeterli ve dengeli bir yağ dokumuz vardır. Yüzün mükemmel görünmesine neden olur, ancak yüz yaşlandıkça yağ dağılımı düzensiz hale gelir Yaşımız ilerledikçe cilt altı dokumuz incelir. Yağ dokusu yer çekimi etkisi ile aşağı doğru yer değiştirir. Yağ enjeksiyonu ile yüz yukarı çekilip, denge ve gençlik duygusunu geri getirebilir.  Yağ dolgusu, kalıcı, güvenli ve ekonomik olduğu içinideal dolgu maddesidir. 

Yağ dokusu elde etmek,  kolay, güvenli ve işlem lokal anestezi ile yapılabilir, hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. Yüz dolgusu olarak yumuşak ve doğaldır.  Hastalara hiçbir ek maliyet getirmeden SVFde verdiğiniz için, cilt kalitesini de artırır.
 



Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım