sac-tedavileri

Saç TedavileriSaç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç dökülmesi normalde herkeste olması gereken, saç yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama günde 100 tele kadar normal kabul edilen, saçların yaşam döngüsünde fizyolojik olarak gerçekleşen bir durumdur. Bu yazımızda bahsettiğimiz normalin dışında yoğunlukta olan saç dökülmesidir.

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde kişiyi sosyal ve psikolojik olarak da etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedeni genetik olmakla birlikte bazı hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, ilaçlar, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok sebebe bağlı da oluşabilir.

Saç dökülmesi tedavisinde birçok yöntem kullanılabilmekle birlikte öncelikli olarak yapılan ön muayene sonrasında dökülmeye sebep olduğu düşünülen durum tespit edilmeli, tedavi buna göre şekillendirilmelidir. Saç mezoterapisi, prp enjeksiyonları, SVF uygulamaları, mikro iğneleme, bazı ilaçlar saç dökülmesi tedavisinde en sık kullanılan uygulamalardır.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapi ürünleri saç dökülmesi tedavisinde en sık uygulanan işlemlerden biridir. Saça özel olarak üretilen bu ürünler içeriğinde vitaminler, mineraller, aminoasitler gibi saç köklerinin ihtiyacı olan maddeleri barındıran enjekte edilebilir sıvılardır. Saç mezoterapi işlemi tek başına uygulanabildiği gibi diğer tedavilerle kombine edilerek de uygulanabilir. Saç mezoterapisi işlemi ortalama 10 dk sürmektedir. Mezoterapi ürünleri ile anestezik
madde de enjekte edilir ve işlemin ağrısının azaltılması sağlanır. Saç mezoterapisi seanslar şeklinde uygulanır. Saç dökülmesi yoğunluğuna bağlı olarak 2 hafta aralıklarla 3-6 seans uygulama gerekebilir. Bununla birlikte dökülmenin sebebine bağlı olarak da düzenli aralıklarla tek seans şeklinde devam etmek gerekebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde PRP Uygulaması

Prp kişinin kendi kanından elde edilen tedavi yöntemidir. Hastanın kolundan özel tüplerle alınan kanın santrifüj edildikten sonra plateletten zengin olan sarı kısmına prp denilmektedir. Prp yoğun olarak trombosit içermektedir. Enjekte edildiği bölgede bu trombositler birçok büyüme faktörü salgılar ve bu büyüme faktörlerinin saç kökleri ve saçlı deriyi onarıcı etkilerinden faydalanılır. Saç dökülmesinde Prp tedavisi tek başına uygulanabildiği gibi mezoterapide olduğu gibi başka diğer işlemlerle birlikte de uygulanabilir. Ortalama işlem süresi 15 dakikadır. İşlem seanslar şeklinde uygulanır. İhtiyaca göre 3-6 seans arası işlem 2 hafta aralıkla uygulanıp, saç dökülmesi altta yatan sebebe bağlı olarak düzenli aralıklarla seanslar gerekebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Mikro İğneleme

Saç dökülmesi tedavisinde diğer bir sık kullanılan yöntem mikro iğneleme uygulamasıdır. Bu uygulama dermapen ya da dermarolller denilen cihazlar ile yapılır. Uçlarında birçok mikro iğne bulunan bu cihazlar saçlı deride minör travmalar ve kanama noktaları oluşturarak cildin kendisini yenileme özelliğinden faydalanmak için uygulanır. Cilt kendini yenilerken aynı prp de olduğu gibi ortama birçok büyüme faktörü salgılanır ve bu büyüme faktörlerinin saçlı deri ve saç köklerindeki iyileştirici etkilerinden faydalanılır. Mikro iğneleme işlemi tek başına uygulanabilme ile birlikte işlem yapılan alanlara mezoterapi ya da prp damlatılarak açılan küçük kanallardan cilt içerisine bu ürünlerin geçişi ile işlemin etkinliği arttırılabilir.Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım