Alın Botoksu

Alın BotoksuAlın botoksu

Genetik olarak bazı kişilerde alın bölgesindeki frontalis kası dediğimiz alın kaslarının daha güçlü olduğu durmlarda , yada çok fazla mimik kulanmaya bağlı olarak alın bölgesinde genç yaşta  yatay kırışıklıklar oluşur.

Alın çizgileri neden oluşur?

Alın bölgesinde özellikle kaşları yukarı doğru kaldırma  hareketini sağlayan  frontalis kası kasıldığında , kaşları yukarı çeker ve bu hareket  cilt üzerinde yatay kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Önceleri mimikle oluşan bu kırışıklıklar hareket bitince normale döner, yani dinlenme halinde kırışıklık görünmez. Fakat zamanla bu mimik kırışıklıkları yerleşmeye başlar ve  yaşımız ilerledikçe hiç hareket yokken bile kırışıklıklar görünür ve kalıcı hale gelir. Kalıcı hale gelen alın kırışıklıkları kişileri  olduğundan daha yaşlı gösterir.

Alın bölgesi botoksu , hem alında oluşmuş çizgilerini azaltmak yada tamamen yok etmek hemde erken yaşta yapılırsa çizgilerin  baştan oluşmasını  engellemek anlamında en etkili ve en uygun tedavi şeklidir.

Alın botoksunda dikkat edilecek hususlar;

Yukarıda anlattığımız gibi alın bölgesindeki frontalis kasının görevi kaşları kaldırmaktır.Bu kasa yapılan botoks işlemi kası geçici olarak felç ederek  çalışmasına engel olur.  Eğer alın bölgesine yapılan botoks uygulamasının dozu  miktar olarak yeterli gelmezse  yeterince etkili olmaz ,kas yine güçlü bir şekilde kasılır , kırışıklıklar yine oluşur.   Gereğinden fazla doz uygulandığında ise kas hiç hareket edemez, kaşlar aşağı doğru düşer , yorgun ve  baygın bir ifade oluşur. Bu nedenle kırışıklık oluşmayacak  ve kaşları düşürmeyecek en uygun doz ayarlanmalıdır. Bu doz kişiden kişiye farklıdır. Kasları çok güçlü kırışıklıkları derin , özellikle erkek hastalarda kas kalın olduğu için daha fazla ,İnce yapılı kadın hastalarda daha az botoks dozu kullanmak uygun olur. 

En iyi alın botoksu;

Alın bölgesindeki kırışıklıkları yok eden ,bunu yaparken mimiklere engel olmayan, kaşları düşürmeyen botoksdur. İfade ve görüntünüzün değişmemiş olması gerekir .Yani , sizi görenler  bir değişiklik olduğunu fark eder, ama değişikliğin sebebini anlayamaz . En iyi alın botoks etkisi için kaşların hemen üzerine botoks uygulaması yapılmamalıdır.

Alın botoksunun yan etkileri;

Alın botoksunun  en önemli  yan etkisi yukarıda söylediğimiz gibi kaş düşmesidir. Bunun yanı sıra uygun yapılmayan botoks işlemi asimetri ( bir kaş yukarıda , bir kaş aşağıda) oluşturabilir.  Bu görüntünün olmaması için botoks uygulaması tüm alın bölgesine eşit uygulanmalıdır.

Alın bölgesi botoks uygulaması düzenli aralıklarla yapıldığı halde derin ve yerleşmiş çizgilerin hala yeterli miktarda azalmadığı durumlarda diğer kombine tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. 

 

 

Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım