cene-botoksu

Çene BotoksuÇene Botoksu

Çene bölgesinde iki farklı alana botoks işlemi yapılmaktadır. Bir tanesi masseter botoksu dediğimiz çenenin iki yanındaki çiğneme kasına uygulanan ,diğeri çenenin ortasına mentelis kasına uygulanan botokstur.

Masseter Botoksu Neden Uygulanır?

 Çene Botoksu hem  estetik açıdan oluşan olumsuz görünümü tedavi etmek amacıyla, hem de diş sıkma sorununun tedavisi için kullanılır.  Gece diş sıkmak ve diş gıcırdatma masseter kasının çok güçlenmesine neden olur . Masseter kası çok güçlenince de hacmi  artar . Bu nedenle yüzün alt kısmı genişler ve köşeli bir şekil alır .Çene yanlarına doğru genişleyen bu şişkinlik tarzındaki büyümeler, yüz şeklini kare bir görüntüye çevirir. Kadınlarda bu yüz hatları daha erkeksi bir ifadeye bile neden olabilir. Massater kasına yapılan botoks uygulaması yüze oval şeklini geri kazandırır. Çene botoksu tedavisi ile yüz hatlarının daha estetik ve yüz ile uyumlu bir hale getirilmesi söz konusudur.

Masseter botoksunun diğer bir adıda diş sıkma botoksudur . Masseter kasının aşırı büyümesi estetik sorunların yanında uykuda diş gıcırdatma gibi sorunlarına da neden olabilir.Diş sıkma şikayeti  zamanla dişlerde aşınma , kırılma , çene ekleminde bozulma ve ağrıya yol açar. Massater kasına yapılan botoks işlemi çene bölgesindeki çiğneme kaslarının gücünü zayıflatacağı için , diş sıkma şikayetini ortadan kaldırır,çene bölgesinde oluşan ağrıyı azaltır. Aynı zamanda diş ve çene ekleminde oluşan tahribatı da engeller. Bu nedenle sağlık açısından mutlaka botoks yapılmalıdır.

Mentalis kasına uygulanan çene botoksu

Mentalis kası çenenin ortasında yer alır. Çenenin portakal kabuğu görüntüsü almasına neden olur. Yani çene girintili çıkıntılı bir hal alır. Çenenin ortasına , yani mentalis kasına yapılan botoks  uygulaması çenenin daha düzgün ve genç görünmesini sağlar.

Mentalis kasının güçlü olması genetik bir yatkınlıktır.Bazı kişilerde aileden gelen özellik nedeniyle mentalis kası çok güçlüdür ve güçlü kasılır. Mentalis kası güçlü kasılınca üstündeki deri yani çene pürtüklü  bir görünüm alır. Çene kıvrımı artar, çeneye yaşlı bir görünün verir. Çene ortasına yapılan botoks uygulaması ile mentalis kası eskisi gibi güçlü kasılamaz. Mentalis kasına botoks yapılması çenenin pürüzsüz görünmesini sağlar. 

Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım