lazer-epilasyon

Lazer EpilasyonLazer epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon, belirli dalga boyunda ışık enerjisi ile  kıl köklerinin  yok edilmesi işlemidir. 
Lazer epilasyon, 1996 yılında FDA  onayını  aldıktan sonra, tüm dünyada hızla yaygınlaşmış ve şu anda en sık kullanılan kozmetik uygulama olmuştur.

Lazer epilasyon zararlı mıdır?

Lazer epilasyon işleminde cilde verilen ışık enerjisi  kıl kökünde ısıya dönüşür.EIde edilen bu ısı kıl kökünü tahrip eder ve kılın tekrar oluşmasına engel olur.Lazer radyasyon değildir bu nedenle lazer epilasyon işleminin kanser yapma ihtimali yoktur.
Lazer epilasyon cihazlarının etki mekanızması olan ışık enerjisi kıl köküne ancak inebilen bir enerjidir. Cilt altı derinliklere ulaşamaz. Bu yüzden lenf bezlerine, yumurtalıklara veya başka iç organlara herhangi bir şekilde zarar veremez. Lazer epilasyon erkeklerde ve kadınlarda güvenle uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon kalıcı hasara neden olur mu?

Evet, lazer atışı göze direk gelirse gözde kalıcı hasara neden olur. Lazer epilasyon sırasında mutlaka özel koruyucu lazer gözlük takmanız gerekmektedir.

Lazer epilasyon kimlere yapılmaz?

Lazer epilasyon; hamile kadınlara, kanser hastalarına, aktif cilt  enfeksiyonu olan kişilere uygulanmaz.

Lazer epilasyon kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Lazer epilasyon çok küçük yaşlardan itibaren yapılabilir, tıbbi olarak bir sakıncası yoktur. Literatürde 9 yaşından itibaren uygulanabildiği ile ilgili yayınlar vardır. Fakat yaş ne kadar küçük olursa lazer epilasyon o kadar fazla seans gerektirir.  Çünkü lazer epilasyon mevcut kıllar üzerine etkilidir, henüz aktif hale geçmemiş kılları etkilemez. Yirmili yaşlara kadar yeni kıl çıkması devam ettiği için ergenlik bitmeden lazer epilasyon yapılırsa yeni kıllar çıktıkça seansların tekrar edilmesi gerekir. Kısacası ergenlik bitip, kıl çıkması tamamlandıktan sonra lazer epilasyon yapılması daha uygundur.

Lazer epilasyon yanık yapar mı?

Evet, lazer epilasyon yüksek dozlarda yapıldığında ciltte yanık yapabilir. Çünkü lazer epilasyonun etki mekanizması olan ışık enerjisinin kıl kökünde ısıya  dönüşmesi dir. Bu ısı kıl kökünde bir daha kıl çıkmayacak şekilde hasar oluştururken aynı zamanda cildi de ısıtır. Cilt çok ısınırsa yani yüksek doz verilirse cilt yanabilir. Lazer epilasyon   tıbbi işlemdir, mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır .Bu yüzden lazer epilasyonun yalnızca doktor olan kliniklerde yapılmasına izin verilmiştir.

Lazer epilasyon kıllarda artış yapar mı?

Evet, lazer epilasyon kıllarda artışa neden olabilir. Özellikle ince kılların olduğu bölgelerde; üst kol, boyun , elmacık ,  çene  gibi alanlarda kıllarda artış  görülebilmektedir.
Çalışmalar tüm lazer sistemlerinde kıl artışı olabileceğini göstermiştir. Yani Alexandrite lazer, Diode lazer, Nd-Yag lazer cihazlarının hepsi kıllarda artış yapabilir. En fazla artış yapan cihaz IPL’dir. Çünkü IPL aslında lazer değildir yoğunlaşmış ışık üreten bir sistemdir ve kıllarda artış yapma olasılığı daha fazladır.

En iyi lazer epilasyon cihazı hangisidir?

En iyi lazer epilasyon cihazı Aleksandrite lazerdir. Çünkü lazer epilasyon cihazları kıla   siyah  rengi veren melanin adlı madde üzerinden etki eder. Melanine en çok etki eden lazer Aleksandrite lazerdir. 

İnce kıllar lazerle biter mi?

İnce ve açık renk kıllarda hangi cihaz olursa olsun kılları yok etmek zordur. Melanin kıla siyah rengi veren maddedir. Kıl siyah ve kalınsa içinde çok melanin vardır. Lazer iyi etki eder. Kıl ince ve açık renkse, içinde daha az melanin vardır, lazer yeterince etki edemez. Bu nedenle çok ince ve açık renk kıllarda lazer epilasyon ile kılları bitirmek yerine, Q switch lazer ile kılları sarartmak daha iyi bir seçenektir.

Lazer epilasyondan sonra bakım nasıl olmalı?

Lazer epilasyondan sonra kızarıklık ve kıl köklerinde kabarmalar olur. Herhangi  bir  tedaviye  ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçer. Lazer epilasyondan sonra işlem yapılan alanı  tahriş  etmeyin ,kaşımayın, yolmayın, banyoda kese lif yapmayın. Nemlendirici kullanabilirsiniz. Yüz gibi güneş gören bölgelerde mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.
Lazer epilasyondan  sonra  yanık  ,kabuklanma  veya herhangi bir şikâyetiniz olursa mutlaka işlem yapan doktorunuz ile görüşün.

Lazer epilasyon işleminde alınan sonuçlar kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon ile yok olan kılların ancak %5’i tekrar çıkar. Yani gerçek lazer cihazları ile lazer epilasyon yaptırdığınızda kıllarınızdaki azalma kalıcıdır. Ancak hormon bozukluğu, kıllanma artışı yapan ilaç kullanımı ve gebelik gibi durumlarda kıl artışı olabilir.

Tüm vücut lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet, tüm vücuda lazer epilasyon yapılabilir. Yalnız kaş altı göze zarar verebileceği için yapılmamalıdır. Bikini  ,kol altı gibi alanlarda cilde tam temas eden buz lazer yerine, temas etmeyen aleksandrite lazer kullanmak daha uygundur.

Buz lazer mi, Aleksandrite lazer mi daha iyidir?

Lazer epilasyonda altın standart aleksandrite lazerdir. Çünkü Aleksandrite Lazer 755 nm dalga boyunda ışık üretir. Bu dalga boyu kıllar üzerinde daha etkilidir. Lazer epilasyon için Aleksandrite Lazer öneriyoruz. Aleksandrite lazer cildinize temas etmez uzaktan atış yapar ve soğuk hava üfleyen bir sistemi vardır. Soğuk hava işlem sırasında hem cildin fazla ısınarak yanmasını engellemek hemde acı hissini azaltmak için etkilidir. 
Buz lazer aslında Diode Lazer dir .808-810 nm dalga boyunda ışık üretir. Buz lazer denmesinin sebebi Diode  Lazer  çok can acıtan bir sistem olduğundan  firmalar acıyı azaltmak için cilde temas eden başlığ ı -4 dereceye kadar soğutmuşlardı.  Bu  nedenle buz lazer ismini almıştır. Diode Lazer ile Buz Lazerin sonuçları aynıdır. Erkek sırtı gibi zor alanlarda Aleksandrite Lazerle birlikte kullanılması önerilmektedir.

Lazer epilasyon işlemi nasıl yapılır?

Lazer epilasyon yapılmadan önce kılların kısaltılması gerekmektedir. Çünkü  hedefimiz cildin üzerindeki kıllar değil , kıl  kökü dür. Enerji, kıl köküne ulaşmalı ve etkilemelidir. En ideali bir gece öncesinden köpükle kıllar kısaltılmalı ve nemlendirici kullanılmalıdır. Bu şekilde işlem daha kolay ve kısa sürer. Örneğin alt bacak bölgesi 15-20 dakika, yüz bölgesi 10-15 dakika içinde biter. İşlem sırasında bir miktar ağrı olur fakat işlem sonrası herhangi bir ağrı sızı olmaz. Kızarıklık, kıl köklerinde kabarma olabilir kendiliğinden geçer. Sonrasında yalnızca nemlendirici kullanmanız yeterlidir. Güneş gören bölgelerde (yüz-kol gibi)  mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.

Lazer epilasyon işlemi can acıtır mı?

Evet, lazer epilasyon lastik çarpması şeklinde anlık bir acı oluşturur. Bu acı kılların etkilendiğini gösterir. Yani lazer epilasyon sonrasında hiç canınız acımıyorsa kıllarınızı yok edecek kadar enerji verilmemiş demektir. Yani yeterince etkili olmaz. Acı konusunda çok hassassanız işlemden önce işlem yapılacak alana anestezik krem sürülür, bu şekilde acı hissi azaltılıp işlem daha konforlu hale getirilebilir.

Kıl dönmesi tedavisinde lazer epilasyon uygun bir yöntem  midir?

Kıl dönmesi şikâyetinde mutlaka   lazer  epilasyon yapılmalıdır. Çünkü kıl dönmesi %80 oranında tekrar eder. Tekrar etmemesi için lazer epilasyon ile o bölgede ki kılların yok edilmesi gerekir. Yani lazer epilasyon kıl dönmesi şikâyetinin yeniden olmaması için gereklidir.

Lazer epilasyonda uygun olan seans sayısı nedir?

Kılların siyah ve kalın olması, tenin açık renk olması ve 35 yaşını aşmış olan kişilerde bikini, kol altı, alt bacak  gibi  bölgeler de  lazer  epilasyon işleminde  daha iyi sonuç alınabildiği için  daha az seans gerektirir.
Ortalama 6-8 seansta tekrar lazer seansı yaptırmanıza gerek kalmayacak duruma gelir. Diğer bir ihtimalle de sizi rahatsız etmeyecek kadar incelir ve azalır.
İnce kıllar, esmer ten  rengi  , yaşın  genç olması gibi durumlar  ve yüz, kol, boyun gibi zor bölgelerde  lazer epilasyon işlemi çok fazla seans gerektirir .Sonuç almak zorlaşır.Yıllarca lazer epilasyon yaptırmanız gerekebilir.Beyaz kıllar lazerden hiç etkilenmez.

Lazer epilasyon fiyatları nasıl belirlenir?

Lazer epilasyon fiyatları yapılacak alanın genişliğine göre belirlenir. Bıyık gibi küçük bir alan için fiyat düşük  iken  ,tüm  bacak gibi büyük alanlarda fiyatı ona göre daha yüksek olacaktır.
Lazer  epilasyon  fiyatını belirleyen diğer bir etken ise  FDA onaylı gerçek lazer kullanılmasıdır. Güzellik salonlarının Aleksandrite Lazer kullanmaya yasal olarak yetkileri yoktur. Bu yüzden kulandıkları diğer epilasyon   teknikleri  fiyat  olarak daha uygun gözükebilir ama sonuç ve toplamdaki maliyeti daha uyguna gelmez. Özellikle  insan sağlığını  düşündüğümüzde.
Lazer  epilasyon  fiyatlarını  araştırırken  mutlaka doktor bulunan klinikler olmasına özellikle dikkat etmeniz  gerekmektedir.
 Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım