BotoksBotoks Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen toksine verilen isimdir. Bu toksin sinir uçlarına iletim sağlayan maddelerin salınımını engeller. Bu işlemin etkisi sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimin durdurulması şeklindedir. Bu şekilde sinir iletiminin ulaştığı organın işlevi azalır. Hatta botoks uygulamaları ile tamamen durabilir. Bu da yüz başta olmak üzere ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Kırışıklıkların oluşumunu engeller. Aşırı terleme ve kronik migren gibi bazı rahatsızlıklar içinde tedavi edici uygulamalar olarak botoks işlemleri kullanılabilir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından üzerinden çalışmalar yapılmış olan bu ilaç, dünyada 70’ten fazla ülkede onaylı 2000 üzeri çalışmanın konusu olmuş ve her alanda güvenle uygulamalarda tercih edilmektedir.
 

Botoks Hangi Alanlarda Kullanılır?

Botoks en çok kırışıklık tedavisinde kullanılır. Mimik kasları yıllar boyunca çalışır ve üzerini örten deri kıvrımları belirginleşir. Bu da yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkmasına neden olur. Bu çizgiler en çok dudak çevresinde, göz kenarlarında, kaşlar arasında, alında görülür. Bu alanlarda uygulanan botoks tedavisi ile kırışıklıklar azaltılır ya da ortadan kaldırılır. Yüz şekillendirmede de kullanılan bu uygulama şaşkın yüz ifadesinin giderilmesinde, kaşları kuyruk kısımlarının kaldırılmasında kullanılır. Gülerken üst dişlerin belirgin görünmesi gibi estetik kaygılarda da botoks enjeksiyon kullanılabilir. Aşırı terleme sorunu içinde kesin bir çözüm olabilir. Bu tedavilerde yapılan uygulama 6 ay boyunca etkisini gösterir. Migren tedavisinde de kafa ve boyunda 7 bölgeye yapılan enjeksiyon ile migren kontrol altına alınabilir.
 

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks ağrılı bir işlem olmamakla birlikte enjeksiyonlar ile uygulanır. Uygulama esnasında çok hafif ağrı hissedilebilir. Kırışıklık tedavisinde mimik kasları içine, terleme tedavisinde deri için enjeksiyonun yapılması şeklinde uygulanabilir. Yapılan botoks tedavileri sonrasında işlemin etkisi 3- 4 gün içinde başlar. Bir hafta içerisinde ise tam bir şekilde oturur. Genel olarak yapılan işleme ve bölgeye göre etkisi 4- 6 ay arasında devam eder. İşlemler etkisi geçtiğinde tekrar uygulanabilir. Özellikle  botoks operasyonları sonrasında anında gündelik hayata devam edebilme imkanı ile herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Uygulama sonrasında 4 saat kadar başın yüksekte olmasına dikkat edilmeli ve öne doğru eğilmekten sakınılmalıdır. Hatta uzanılmaması tavsiye edilir.Dermatolog Doktora Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım