Dolgu

DolguBotoks dolgu arasında belirgin farklılıklar bulunur. Botoks mimik kasları ile yapılan hareketlerin durdurulması ya da azaltılması için kullanılırken dolgu hacim sorunu olan bölgelerde kullanılır. Bu nedenle dolgu botoks aynı işlem olarak ifade edilmez. Belirgin farkları bulunduğu gibi ortak özellikleri de bulunur. Bazı durumlarda ise bu iki işlem birbirini tamamlayacak şekilde kombin edilebiliyor. Her iki işlemde tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bu nedenle uygulama alanının uzman klinik olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Uygulamalarda kullanılan ilacın cinsine, miktarına göre botoks dolgu fiyatları farklı aralıklarda yer alır. Klinikler arasında da fiyatlar değişse de uygulama alanlarına göre fiyatlar ortalama aynı düzeydedir.

Dolgu Botoks Ortak Özellikleri

Botoks dolgu uygulamaları uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Her iki uygulamada medikal estetik işlemlerinde uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Laboratuvar ortamında steril şartlarda üretilen uygulamalar enjeksiyon ile uygulanmaktadır. Ameliyatsız olarak uygulanan yüz gençleştirme uygulamaları arasında yer alan botoks dolgu uygulamaları kırışıklıkların azaltılmasında etkili işlemlerdir. Bunların yanında kırışıklık oluşmasını önleme amacı ile de kullanılırlar. Bazı durumlarda uygulamalar öncesinde anestezik kremler kullanılabilir. Uygulamalar sonrasında ise hafif şişlikler ve kızarıklıklar görülebilir. Her iki uygulamada da uygulama sonrasında işlem alanlarına baskı olmaması önemlidir. Bunun için sauna, cilt bakımı botoks dolgu işlemleri sonrasında önerilmez.

Dolgu Botoks Farklılıkları

Botoks dolgu işlemleri uygulama açısından birbirinden çok farklıdır. Botoks toz şeklinde olurken dolgu uygulaması jel şeklinde bir kullanıma sahiptir. Sulandırılarak kullanılan botoks kas hareketlerini azaltmak ya da durdurmak amacı ile uygulanır. Dolgu ise hacim verir. Botoks uygulamalarında bu şekilde bir etki bulunmaz. Sinir ile bağlantı seviyesinde etkili olan botoks işlemleri kasları gevşetir. Dolgular ise enjekte edildikleri alanlarda kendilerine su çeker. Bu şekilde hacim sağlarlar. Cilt içine enjekte edilen dolgu işlemleri anında etkiyi gösterir. Ancak botoksta etki görebilmek için 4 ile 7 gün geçmesi gereklidir. Uygulamalar bir arada kullanıldığı da ihtiyaç olan noktalarda çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor. Her iki uygulamanın da etkilerinin kalıcı olması için uygulamaların periyodik olarak tekrarlanması önemlidir. Uygulama ihtiyacına göre fiyat aralıklar da değişecektir.

Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım