Akne TedavisiAkne Nedir?

Akne, halk dilinde sivilce veya tıbbi adı ile akne vulgaris aynı hastalığı tanımlar. Akne, yağ bezlerinin kronik, iltihaplı hastalığıdır. Hormonların aktif olduğu ergenlik dönemde görülür. Bit hastalıktan çok ergenliğin fizyolojik bir belirtisi gibi kabul edilebilir. Akne,  12- 25 yaş arasındaki kişilerde %85 oranında görülmektedir. Neyse ki yaş ilerledikçe çoğu kendiliğinden düzelir. 35 yaş üstü kişilerde akne görülme oranı %3 kadar düşer. Yani yüz kişiden üçünde akne devam eder, diğer doksan yedi kişide akne kendiliğinden geçer. Ama derin akne izleri kalıcıdır. Akne, hayatı tehdit eden bir hastalık olmamasına rağmen akne ve akne izleri kişileri özellikle ergenleri sosyal ve psikolojik açıdan çok rahatsız eder. Bu nedenle, akne tedavisi zamanında ve uygun yöntemlerle yapılmalıdır.

Akne Neden Oluşur?

Aknenin etiyolojisinde genetik etkenler, yağ bezlerinin aşırı çalışması, hormonlar, bakteriler rol oynar. Vücut bağışıklık sistemi, ikincil derecede etkilidir. Hijyen konusunda kesin kanıt bulunmamaktadır. Son yayınlar, bazı kişilerde, süt ve süt ürünlerinin ve glikoz indeksi yüksek besinlerin akneyi alevlendirdiğini göstermektedir.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif şiddette akne tedavisinde krem şeklinde ilaçlar yeterli olur. Orta ve şiddetli aknede krem tedavisinin yanında, ek olarak antibiyotik ve A vitamini içeren ilaçlar verilmelidir.  Erken ve doğru tedavi, akne izini önler. Hem akne, hem de akne izinin tedavisinde, peeling ve lazer tedavileri yer almaktadır. Ayrıca akne hastalarında, hormon bozukluğu varsa, hormon bozukluğu ile ilgili tedaviler yapılmalıdır.

 Aknede En Etkili Tedavi Nedir?

Akne tedavisinde en etkili ilaç İzotretinoin içeren ilaçlardır. Roaccutane, Zoretanin, Aknetrent adlı ilaçlar şeklinde piyasada vardır. Başka tedavilere sonuç vermeyen şiddetli aknelerde kullanılır. Hafif aknelerde kullanılması uygun değildir. Çünkü çok fazla yan etkisi vardır. Bu ilaçlar mutlaka dermatolog doktor tarafından kan tetkikleriniz kontrol edildikten sonra verilir. Kilonuza göre ne kadar kullanacağınız hesaplanır. En az 4-6 aya düzenli kullanmanız gerekir.

 Akne Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akne, yalnızca cildiniz ile sınırlı bir hastalıktır. Tedavi edilmezse hayatınızı tehdit etmez. Yaşınız ilerleyince büyük ölçüde azalacaktır. Akneyi tedavi etmek istememizin sebebi tedavi edilmeyen akne iz bırakır ve bu izler ömür boyu kalıcıdır. Akne ve akne izleri görüntü olarak kişileri mutsuz eder. Kısacası, yüzünüzde sivilce görüntüsü olmaması ve sivilce izlerinin oluşmaması için aknelerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lazerle Akne ve Akne İzi Tedavisi; akne ve akne izlerinin tedavisinde Altın İğne ve Thulium Lazer tedavilerini kullanıyoruz.

Altın iğne tedavisinde, özellikle aktif sivilcelerde kullanılır. Çünkü altın iğne, cilt altına iğnelerle radyo frekans verir. Radyo frekans oluşturduğu enerji sivilceye neden olan mikroorganizmaları azaltır. Sivilcenin iyileşmesini sağlar.  Altın iğne tedavisi kremler ve antibiyotiklerle birlikte kullanılabilir. Thulium lazer daha çok akne izlerinde kullanılır. Özellikle leke şeklindeki akne izlerinde çok etkilidir. Cildi hafifçe soyar alttan yeni cilt gelmesini sağlar. Bu şekilde sivilce izleri azalır. Dermatolog Doktor Fatma Yıldız'a
Soru Sor

botoks-randevu
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım